Tough – nowy filament od MakerBot

Sprężysty i wytrzymały materiał. Jest dwukrotnie bardziej wytrzymały niż ABS. Jednocześnie utrzymano doskonałą wytrzymałość zarówno na zginanie jak i na rozciąganie. Ten nowy materiał daje ogromne możliwości w tworzeniu jeszcze lepszych i jeszcze bardziej funkcjonalnych „wydruków” 3D.

Lepszy od PLA I ABS?

W modelach, w których PLA sobie nie radzi, np. istnieje ewentualność pękania materiału, oraz w modelach, gdzie ABS mogłoby spowodować wypaczenia, nowy materiał od MakerBot Tough sprawdza się naprawdę idealnie. Jest trwalszy i wręcz niezawodny dla tworzenia trudnych i wymagających modeli.

MakerBot Tough zapewnia dużą kontrolę nad drukiem. Jest to spowodowane mała kurczliwością materiału, co jednocześnie oznacza, że do jego wykorzystywanie nie jest potrzebna podgrzewana platforma robocza.

Cechy Tough:

  • do 2 x wytrzymalszy na uderzenia od ABS,
  • doskonały do pracy z prototypami produkcyjnymi,
  • nie wypacza się i nie zwija,
  • nie wymaga rozgrzanej płyty montażowej,
  • może zostać poddany wielu technikom obróbki.

Tough

MakerBot Tough – zastosowanie

Dzięki wielu cennym właściwościom, MakerBot Tough ma bardzo szerokie zastosowanie. Świetnie sprawdza się w testowaniu określonych właściwości konkretnych prototypów, tym bardziej, że można poddawać go wielu działaniom. Prototypy wykonane z Tough można obrabiać skrawaniem, można je również gwintować. Z tego materiału z powodzeniem wykonuje się klipsy oraz sprężyny.

Z włókna można tworzyć wysokiej jakości prototypy amortyzatorów do rowerów górskich. Dzięki nim, testowanie tych części przebiega znacznie sprawniej i jest dokładniejsze. Tough został również wykorzystany przez firmę motoryzacyjną Locas Motors z przeznaczeniem do tworzenia użytkowych prototypów.

Jeżeli potrzebujesz materiału bardzo wytrzymałego i odpornego, który nie będzie się wypaczał i zwijał, z całą pewnością Tough jest doskonałym rozwiązaniem. Obecnie dostępne są cztery kolory tego włókna:

  • slate grey,
  • safety orange,
  • stone white,
  • onyx black

Koszt: 65 dolarów za 0,9 kg.

Więcej informacji na www.cadxpert.com.pl

Jacek Krzyśkowiec

Prawdziwy pasjonata druku 3D. Od wielu lat śledzi rozwój technologii, projektant i naukowiec. W wolnych chwilach biegacz - maratończyk.

Więcej postów