Rodzaje procesów produkcyjnych dla tworzyw sztucznych

Tworzywa sztuczne są materiałami bardzo często wykorzystywanymi w produkcji, zwłaszcza w fazie końcowej. Znajdują one swoje zastosowanie niemal w każdej dziedzinie, od produktów konsumpcyjnych, aż po rozwiązania medyczne. Czy wiesz, jakie mogą być rodzaje procesów produkcyjnych? Poniżej przedstawiamy dostępne rozwiązania.

Rodzajów procesów produkcji jest wiele. Mogą one dotyczyć produkcji masowej, ale również produkcji na niewielka skalę.

Po pierwsze drukowanie 3D – z wykorzystaniem drukarki 3d, która, warstwa po warstwie tworzy konkretną rzecz – od modelu w CAD, po fizyczny przedmiot. Do druku wykorzystuje się różnego rodzaju drukarki 3d (w zależności od rodzaju wydruku, jego wielkości, cech charakterystycznych), a także różne materiały, które różnią się w zależności od użytej technologii.

proces tworzenia plastiku

Obróbka CNC – materiał kształtowany jest przez usuwanie metalu poprzez wiercenie, szlifowanie czy cięcie. Najczęściej wykorzystuje się takie urządzenia jak frezarki lub tokarki. Obrabianych w ten sposób może być wiele tworzyw sztucznych, np. poliwęglan, polietylen, nylon poliamidowy i inne.

Odlewanie polimerowe – w tym procesie wykorzystuje się ciekłą żywicę lub kauczuk. Materiały takie wypełniają formę, a następnie zastygają. Gdzie wykorzystuje się odlewnictwo polimerowe? Przede wszystkim w dentystyce oraz jubilerstwie.

Formatowanie rotacyjne – to proces polegający na ogrzewaniu formy, która wypełniona jest termoplastem w proszku. Do tworzyw sztucznych powszechnie formatowanych zaliczyć można nylon, poliwęglan, polietylen, polipropylen, czy chlorek winylu.

Formatowanie próżniowe – w tym procesie, tworzywo sztuczne jest ogrzewane i formatowane. Formy wykonywane są z drewna, gipsu, chociaż obecnie coraz częściej wykonuje się je z żywicy i są one drukowane w 3D.

Formatowanie wtryskowe – stopiony termoplast zostaje wstrzyknięty do formy. Do tego rodzaju formatowania można wykorzystać niemal każdy termoplast.

Wytłaczanie – to proces polegający na przepychaniu plastiku przez matrycę. Najczęściej w tym procesie biorą udział termoplasty; poliwęglany, polietyleny, PMMA, ABS, PA, PETA i inne.

Formatowanie rozdmuchowe – stosowane jest do uzyskania części pustych w środku. Polega na nadmuchiwaniu ogrzanej rury z tworzywa sztucznego, aż nie zostanie uzyskana pożądana forma. Materiałami są tutaj PET, PP, PS, PC, PVC, ABS.

Obecnie, kiedy druk 3D staje się coraz popularniejszy, wiele firm wybiera właśnie tę formę produkcji dla tworzyw sztucznych. Możliwość druku wytrzymałych i bardzo odpornych części jest kusząca. Ceny spadają, a wydruki są niezwykle precyzyjne. Drukowanie 3D jest technologią, która bardzo szybko się rozwija – można przypuszczać, że już niebawem przejmie ona większość procesów produkcyjnych.

więcej na temat druku 3d na stronie www.cadxpert.com.pl

Jacek Krzyśkowiec

Prawdziwy pasjonata druku 3D. Od wielu lat śledzi rozwój technologii, projektant i naukowiec. W wolnych chwilach biegacz - maratończyk.

Więcej postów