Kiedy wymyślono druk 3D

O druku 3D słyszymy coraz więcej. Zainteresowani są nim ludzie w różnym wieku. Jedni zajmują się nim hobbistycznie, inni inwestują w przemysłowe drukarki 3D, które pozwalają im na rozszerzenie swojej działalności lub wręcz otwarcie swojego biznesu. Pomimo że tak wiele osób obecnie interesuje się tą technologia, to niewielu wie, kto i kiedy ją wymyślił.

Za ojca tej technologii uważa się Charlesa Hulla. Najprawdopodobniej przełomowy był rok 1984, kiedy to wspomniany wynalazca opracował tę technologię. Co więcej, pierwszym wydrukiem była filiżanka – prezent dla jego żony. Pomysł Hulla został opatentowany, a on sam bardzo szybko zdecydował się na założenie własnej firmy – 3D System jest marka obecnie bardzo dobrze znana oraz jednym z czołowych producentów drukarek 3D.

druk-3d

Na pierwszą drukarkę komercyjną trzeba było czekać niedługo – została zbudowana w 1992 roku. Jak można sobie wyobrazić, nie była ona perfekcyjna, co więcej – do perfekcji brakowało jej naprawdę wiele, ale można było za jej pomocą wydrukować już skomplikowane przedmioty. Rok 1992 bezsprzecznie stał się rokiem przełomowym w historii druku przestrzennego. Drukarka ta została wyprodukowana w firmie Hulla. Bardzo szybko drukarkę 3D zaczęto wykorzystywać w medycynie. Najważniejsza datą jest bez wątpienia rok 1999, kiedy to dzięki drukarce przestrzennej doszło do „wydrukowania” organów do transplantologii – były to miniaturowe nerki, które mogły filtrować krew i tworzyć urynę. Oprócz Charlesa Hulla, bardzo dużą rolę na polu drukarek 3D odegrał wykładowca z Uniwersytetu Bath – Adrain Bowyer, który stworzył model drukarki samreplikującej się. W ten sposób zaczęła się era drukarek niskobudżetowych. Zobacz profesjonalny druk 3d cena.

Druk 3D daje nam nieograniczone możliwości – możemy wykorzystywać go w medycynie, architekturze oraz w modzie. Jest to jeszcze rozwiązanie drogie, jednak wiele firm chętnie w nie inwestuje. Z pewnością już niebawem będziemy świadkami coraz większego upowszechniania się tego typu sprzętów. Przypuszcza się, że ich ceny również będą spadać.

Jacek Krzyśkowiec

Prawdziwy pasjonata druku 3D. Od wielu lat śledzi rozwój technologii, projektant i naukowiec. W wolnych chwilach biegacz - maratończyk.

Więcej postów