Co można wydrukować z drukarki 3d?

Drukarki 3D można kupić w Internecie, w sklepach firmowych, a nawet w niektórych supermarketach. Niektórych dziwi tak duża ich popularność. Jednak, okazuje się, że mogą one być bardzo przydatne! Za ich pomocą można wydrukować…. Niemal wszystko!

Medycyna

Druk 3D już na dobre zagościł w medycynie. „Wydruki” 3D medyczne są naprawdę bardzo spektakularne! Jednym z największych osiągnięć tej technologii jest możliwość „wydrukowania” tkanek, ale również mięśni szkieletowych oraz naczyń krwionośnych. Druk 3D sprawdza się również w protetyce – dzięki niemu tworzone są protezy, stóp, uszu, a także protezy części kręgosłupa. Wydrukowane narządy niezwykle pomagają w transplantologii.

wydruk-3d-2016

To nie wszystko…

Już dawno mogliśmy usłyszeć o tym, że za pomocą drukarek można „drukować” całe osiedla oraz domy, a także duże metalowe części oraz silniki. Podejmowano już także próby druku ekologicznych samochodów, oraz robotów, a dokładniej części, z których się składają. Technologia druku przestrzennego stosowana jest również w modzie. Wielu projektantów korzysta z możliwości druku ubrań, a raczej kreacji, z zupełnie nietypowych materiałów. Podobnie działają projektanci biżuterii. Obecnie, kiedy tak wielkie jest zapotrzebowanie na produkty o indywidualnym charakterze, wydruki 3D sprawdzają się idealnie! Wielu projektantów tworzy biżuterię jedyna w swoim rodzaju, na zamówienie. Oczywiście drukarki 3D to również przydatne narzędzia dla hobbistów – dzięki nim można wydrukować klocki, różnego rodzaju figurki – niemal wszystko! Potrzebna jest jedynie wyobraźnia, umiejętności projektowania, a także drukarka. Nie zapominajmy jednak, że mając własny projekt lub pomysł, możemy zlecić wydruk firmie zajmującej się drukiem 3D na co dzień.

Jeszcze długo nie będziemy potrzebowali drukarki 3D w naszym codziennym życiu. Jednak, oczywiste jest to, że świetnie sprawdzają się one zarówno w medycynie, jak i w wielu innych branżach. Aż trudno sobie wyobrazić, iż przy ich pomocy można ratować życie lub znacznie je usprawniać.

Jacek Krzyśkowiec

Prawdziwy pasjonata druku 3D. Od wielu lat śledzi rozwój technologii, projektant i naukowiec. W wolnych chwilach biegacz - maratończyk.

Więcej postów